Prapremiera N-GEN na Energy Days 2-3.10.2024 r. MCK Katowice
Prapremiera N-GEN na Energy Days 2-3.10.2024 r. MCK Katowice NOWOŚĆ W DZIALE PV [...]
Wybór instalacji fotowoltaicznej nie jest łatwym zadaniem. Z jednej strony musisz zadecydować, ile paneli słonecznych chcesz zamontować, gdzie będą zlokalizowane (na dachu czy gruncie), jakiego producenta system kupujesz… A do tego dochodzi jeszcze jedno z najważniejszych pytań, czyli na jaki rodzaj instalacji fotowoltaicznej się zdecydować: off-grid, czy on-grid. I aby pomóc Ci w tej ostatniej kwestii, przedstawimy różnice pomiędzy tymi systemami.
Dla porządku wspomnimy, że występują dwa rodzaje instalacji fotowoltaicznych:
Podstawowa różnica pomiędzy nimi polega na tym, że jeden z nich może być zintegrowany z ogólną siecią energetyczną, a drugi nie, w obu przypadkach mamy jednak możliwość magazynowania nadwyżek energii. I od razu podpowiemy, że każde z tych rozwiązań ma zarówno wady, jak i zalety. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć.
Zasada działania systemu on-grid jest stosunkowo prosta. Instalacja fotowoltaiczna jest podłączana do sieci energetycznej. W przypadku, gdy występują nadwyżki energii (np. latem, gdy słońca jest dużo, a pozyskany w ten sposób prąd nie jest w pełni wykorzystywany), można je przekazywać do zakładu energetycznego i tam magazynować. Oddany do ogólnej sieci energetycznej prąd można odebrać, aczkolwiek maksymalnie w 80% (za każdy oddany do sieci 1 kWh można odebrać 0,8 kWh w przypadku systemu poniżej 10 kWp). W przypadku falownika on-grid firmy KOSTAL lub FORNIUS GEN24 z naszej oferty można podłączyć opcjonalnie magazyn energii.
Ponadto instalacja on grid podłączona do publicznej sieci pozwala na pobór prądu w sytuacji, gdy panele fotowoltaiczne produkują niewystarczającą ilość energii w stosunku do potrzeb. Jeśli ich ilość i moc zostały prawidłowo dobrane, wtedy najczęściej ilość oddanego i pobranego prądu się bilansuje. Przy czym system on grid wymaga podłączenia licznika dwukierunkowego, który na bieżąco kontroluje, czy energia elektryczna jest pobierana, czy oddawana.
Fotowoltaika on-grid jest rozwiązaniem, które cieszy się bardzo dużą popularnością wśród właścicieli mikroelektrowni, gospodarstw jednorodzinnych. Jedną z największych zalet są niskie koszty inwestycyjne, a także łatwy sposób jej podłączenia. Ponadto dzięki temu, że system on grid jest stosunkowo prostą konstrukcją, charakteryzuje się niską awaryjnością oraz prostą konserwacją.
Trzeba jednak wiedzieć, że wysyłanie nadwyżek energii do zakładu niesie za sobą ryzyko obciążania sieci, i tym samym powoduje częstsze awarie. Dzieje się tak w sytuacji, gdy rośnie liczba prosumentów korzystających z systemu on grid. Gdy występuje awaria sieci energetycznej, falownik odłącza panele słoneczne od fotowoltaiki, a to oznacza czasową utratę zasilania wszystkich urządzeń elektrycznych.
Instalacja off-grid, w przeciwieństwie do on-grid, nie jest podłączona do zewnętrznych zakładów, gwarantuje samowystarczalność oraz niezależność od publicznej sieci. Jest to możliwe dzięki temu, że została wyposażona w magazyn energii (akumulator), w którym w którym gromadzone są nadwyżki prądu.
Aby system off-grid mógł działać sprawnie, oprócz akumulatora, potrzebny jest szereg dodatkowych urządzeń, kontrolujących jego pracę. Ważnym elementem jest zakup m.in. kontrolera ładowania, który będzie zapobiegać przeładowaniu, czy cofaniu się prądu z magazynu energii do modułów fotowoltaicznych.
Problematyczny może okazać się też wybór samego akumulatora. Dlaczego? Ponieważ na rynku dostępne są dwa najpopularniejsze modele: kwasowo-ołowiane oraz litowo-jonowe. Pierwsze z nich są znacznie tańsze, ale za to bardziej zawodne. Specjaliści najczęściej rekomendują magazynowanie energii za pomocą akumulatora litowo-jonowego, który, choć droższy, zapewnia mniejszą awaryjność i tym samym mniejsze ryzyko przerw w zasilaniu urządzeń.
Największą zaletą instalacji off grid jest całkowite uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców energii. Tym samym rozwiązany jest też problem z coraz częstszymi awariami przeładowanych sieci publicznych. Możliwe jest wykorzystanie całej energii, która została wyprodukowana przez panele fotowoltaiczne, co generuje oszczędności. Dużą korzyścią jest również to, że skoro energia nie jest wysyłana do sieci, nie trzeba zamieniać prąd stały na zmienny.
I co ciekawe, magazynowanie energii jest rozwiązaniem rekomendowanym przez dostawców prądu – odciąża to sieć energetyczną.
No dobrze, a jakie są wady systemu off-grid? Jak się pewnie już domyślasz, pierwszym problemem może być wyższy koszt instalacji oraz, związany z tym wydłużony okres zwrotu z inwestycji. Ponadto na tym wydatki się nie kończą, ponieważ akumulator należy regularnie wymieniać (magazyn energii ulega zużyciu).
Trzeba też liczyć się z tym, że im większe gospodarstwo, tym wyższe jest jego zapotrzebowanie energetyczne. To wiąże się z koniecznością zakupu bardziej pojemnych (i droższych) akumulatorów. I, o czym nie każdy wie, magazyn energii musi być odseparowany od pomieszczeń mieszkalnych.
Zastanawiasz się, jaki rodzaj systemu wybrać? Musisz zdawać sobie sprawę z tego, że opłacalność obu tych rozwiązań uzależniona jest od wielu czynników, m.in. od potrzeb energetycznych, lokalizacji budynku, a także od sposobu eksploatacji.
Upraszczając, instalacja fotowoltaiczna off-grid jest rekomendowaną opcją w przypadku, gdy zależy Ci na całkowitej niezależności i planujesz w sposób ciągły wykorzystywać wyprodukowaną energię elektryczną. Analogicznie, system on-grid będzie polecany wtedy, gdy nie chcesz odcinać się od zewnętrznych dostawców, chociaż… ci dążą do tego, aby jak najwięcej właścicieli budynków przeszło na samodzielne magazynowanie energii.
Aby ocenić rentowność przedsięwzięcia, każdorazowo należałoby przeprowadzić profesjonalny audyt energetyczny. Dopiero po analizie potrzeb energetycznych gospodarstwa, a także warunków panujących na terenie inwestycji, możliwa jest ocena, która z instalacji fotowoltaicznych będzie lepszym rozwiązaniem, zarówno pod kątem finansów, jak i długoterminowej eksploatacji. Dlatego zachęcamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy mogą zaprojektować dla Ciebie system fotowoltaiczny, doradzą podczas wyboru konkretnych elementów instalacji, a także zapewnią profesjonalny montaż.
Jeśli masz dodatkowe pytania o instalacje off-grid i on-grid, skontaktuj się z nami.
Następny artykuł: Fotowoltaika na dachu czy na gruncie?
Poprzedni artykuł: Jakie kable do fotowoltaiki?