Kalkulator fotowoltaiki

Skorzystaj z kalkulatora i zobacz jak się opłaca Fotowoltaika!*

Miesięczny rachunek za prąd  
Moc instalacji:  kWp
Roczna produkcja:  kWh
Przez 15 lat zaoszczędzisz aż:  
  • 5000 zł oszczędności w programie "Mój Prąd"
  • Możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w zależności od Twoich dochodów.

Powyższe dane mają charakter orientacyjny i nie stanowią oferty w porozumieniu Kodeksu Cywilnego. Koszt inwestycji zależy od indywidualnych warunków budynku, konstrukcji dachu, stawki VAT itp. Oszczędności zależą od sprawności urządzeń, nośników energii i odpowiedniego wykorzystania

 

 

Opłacalność fotowoltaiki – kalkulator fotowoltaiczny OEM Energy

Chcesz obniżyć rachunek za prąd i wszędzie czytasz, że montaż instalacji fotowoltaicznych może Ci w tym pomóc? Nic dziwnego, ponieważ obecnie, zwłaszcza przy rosnących cenach prądu, jest to najskuteczniejsza metoda, która w ciągu 15 lat może wygenerować oszczędności w wysokości nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. A jak sprawdzić opłacalność fotowoltaiki?

Aby Ci w tym pomóc, stworzyliśmy prosty kalkulator fotowoltaiki, który na podstawie Twoich miesięcznych rachunków za prąd obliczy, jaka moc fotowoltaiki byłaby optymalna, by zaspokoić roczną produkcję energii. I na tej podstawie wyliczane są potencjalne oszczędności w ciągu 15 lat.

Nasz kalkulator fotowoltaiki to prosty symulator, który powinien uzmysłowić Ci, dlaczego warto zainteresować się tym rozwiązaniem. Musisz jednak wiedzieć, że ostateczne oszczędności z instalacji fotowoltaicznych będą zależeć między innymi od warunków budynku oraz dachu, sprawności wybranych urządzeń.

Jeśli chcesz przekonać się, jaka byłaby opłacalność paneli fotowoltaicznych w Twoim przypadku, zgłoś się do nas na audyt energetyczny, podczas którego weźmiemy pod uwagę wszystkie indywidualne czynniki wpływające na to, jaka będzie cena fotowoltaiki oraz po jakim czasie możesz spodziewać się zwrotu inwestycji. A jeśli ciągle masz wątpliwości, czy warto, wyjaśniamy, od czego zależy opłacalność paneli fotowoltaicznych i kiedy faktycznie obniżysz rachunek za prąd.

Fotowoltaika a wzrost cen energii

Przy pomocy kalkulatora fotowoltaicznego możesz pobieżnie sprawdzić, czy fotowoltaika się opłaci, jednak żadne tego typu narzędzie nie określi dokładnie, jaka powinna być moc instalacji, ile kW będziesz w stanie wyprodukować, a co za tym idzie, jakie oszczędności wygenerujesz w praktyce. Dlatego warto wiedzieć, co wpływa na rentowność instalacji fotowoltaicznej.

Większość czynników decydujących o tym, czy instalacje fotowoltaiczne opłacają się, mają charakter indywidualny, dotyczą warunków budynku, lokalizacji, a także zużycia energii elektrycznej. I zaraz do tego przejdziemy, wcześniej jednak trzeba wspomnieć o tym, co znacząco zaważyło na zwiększającej się opłacalności paneli PV – to ciągle rosnące ceny prądu, nawet o 20% w stosunku do zeszłego roku. To sprawia, że koszt zakupu i montażu instalacji zwraca się wcześniej, szybciej można spodziewać się zysków zapewnionych przez własną energię elektryczną ze słońca.

Duże znaczenie ma również to, że obecnie realizowanych jest kilka programów finansujących rozwiązania mające na celu korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Instalacja fotowoltaiczna może być dofinansowana, co w połączeniu z rosnącymi cenami prądu może prowadzić do tego, że taka inwestycja zaczyna zwracać się już po kilku latach od założenia paneli, co wykaże nawet prosty kalkulator PV.

Od czego zależy opłacalność instalacji fotowoltaicznej?

Skoro już wiesz, że wzrost cen energii to jeden z czynników, który sprawia, że coraz więcej właścicieli gospodarstw domowych interesuje się bezpłatną energii ze słońca, warto byłoby jeszcze dowiedzieć się, od czego zależy cena instalacji fotowoltaicznej.

Odpowiedź jest prosta - przede wszystkim od jej mocy, a co za tym idzie od tego, ile paneli słonecznych musi zostać zamontowanych, aby wyprodukować potrzebną ilość energii. Przy czym dobierając instalację fotowoltaiczną, należy uwzględnić również to, w jakich miesiącach produkcja prądu będzie wyższa, a w jakich niższa, a także jak wypośrodkować moc, by nie zawyżać kosztów inwestycji lub nie doprowadzać do sytuacji, w której częstotliwość pobierania prądu z sieci energetycznej będzie zwiększona.

Na instalację fotowoltaiczną składają się nie tylko panele, ale również pozostałe urządzenia, jak falownik, licznik przepływu prądu oraz okablowanie, dodatkowy sprzęt montażowy. Należy zadbać o to, by każdy z tych elementów był wysokiej jakości, bezawaryjny, ponieważ każda naprawa będzie wydłużać okres zwrotu inwestycji, zmniejszać jej opłacalność. I choć to spowoduje wyższy koszt instalacji, to w perspektywie długoterminowej będzie bardziej rentowne.

Oprócz tego na opłacalność paneli fotowoltaicznych wpływa zużycie energii przez domowników (im jest ono większe, tym wyższe mogą być oszczędności), ekspozycja i nachylenie dachu (lub w przypadku gruntu, wydatek związany z dopasowaniem stelaża do panujących warunków), a także termoizolacja budynku.

Jak widzisz, czynników, które trzeba wziąć pod uwagę, jest wiele. I choć kalkulator instalacji fotowoltaicznej to dobry sposób na rozeznanie się w temacie. Kalkulator instalacji fotowoltaicznej to bardzo dobry sposób na pierwszą analizę opłacalności zakładania instalacji PV. Rozpocznij od tego a następnie skorzystaj z pomocy naszych specjalistów, którzy na podstawie dokładnych obliczeń przygotują symulację oszczędności i wskażą jakie rozwiązania techniczne będą dla Ciebie najkorzystniejsze. Dzięki odpowiedniemu doborowi inwertera, modułów i osprzętu, bezawaryjne działanie instalacji fotowoltaicznej będzie przynosić oszczędności przez wiele lat.