Zestaw PC HEIKO + bufor za 1zł!
Kup zestaw z pompą ciepła HEIKO i zyskaj BUFOR za 1zł! Takiej promocji jeszcze [...]
Chcesz dowiedzieć się, co to jest rekuperacja oraz w jaki sposób wymiennik ciepła ogrzewa/schładza powietrze? Dobrze trafiłeś! Wyjaśnimy, jak działa rekuperator, kiedy dochodzi do wymiany powietrza, a także jakie dodatkowe korzyści, poza oszczędnościami, może to przynieść. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.
Zaczniemy od konkretów – system rekuperacji to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Nic ci to nie mówi? Nie szkodzi, już wyjaśniamy, na czym polega rekuperacja w wentylacji mechanicznej.
W domu, mieszkaniu możesz mieć zamontowany jeden z systemów wentylacyjnych, przy czym najczęściej jest to wentylacja grawitacyjna, która bazuje na naturalnym ruchu powietrza związanym z różnicą temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku. Ma ona jednak więcej wad niż korzyści – zimą prowadzi do dużych strat ciepła, natomiast latem cechuje się niską wydajnością (czyli, w praktyce, wentylacja pomieszczeń jest znikoma). Dlatego coraz więcej osób, decyduje się na wentylację mechaniczną, w której ruch powietrza jest wymuszany przez specjalne urządzenie odpowiadające za dopływ powietrza nawiewanego. Dzięki temu masz pewność, że powietrze podlega nieustannej wymianie, jest świeże. Urządzenie, o którym piszemy, to rekuperator, w którego środku znajduje się wymiennik ciepła. Oprócz tego, że sprawuje kontrolę nad dostarczaniem powietrza nawiewnego i usuwaniem zużytego, dodatkowo prowadzi do odzysku ciepła, zmniejszając tym samym rachunki za ogrzewanie. Co warto wiedzieć o budowie domu z rekuperacją?
Podstawą projektu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła jest centrala wentylacyjna nazywana rekuperatorem. Jak działa? Rekuperacja w domu w polega na tym, że urządzenie wentylacyjne pobiera świeże powietrze z zewnątrz oraz powietrze wywiewane z pomieszczeń. W jaki sposób? Na zewnątrz budynku montowana jest czerpnia, która umożliwia pobór świeżego powietrza zewnętrznego. W następnym etapie powietrze jest transportowane poprzez kanały wentylacyjne do centralnej części urządzenia, czyli wymiennika ciepła. Zanim to jednak nastąpi, powietrze przechodzi przez filtry, które je oczyszczają. Dzięki temu nawet zimą, gdy występuje smog, do budynku, w którym zastosowano wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, dostarczane jest świeże, uzdatnione i oczyszczone powietrze.
Zużyte, zanieczyszczone powietrze wyciągane jest ze środka obiektu za pomocą anemostatów wywiewnych, po czym transportuje się je kanałami wywiewnymi, do wymiennika ciepła. Zadaniem wymiennika ciepła jest odebranie ze zużytego powietrza ciepła i następnie ogrzanie nim świeżego powietrza. Do odzysku ciepła dochodzi na bieżąco, w zależności od potrzeb budynku. Co się dalej dzieje? Zanieczyszczone powietrze z zewnątrz, po oddaniu ciepła, jest kierowane do wyrzutni, która odprowadza je na zewnątrz. Natomiast podgrzane i świeże powietrze rozprowadzane kanałami nawiewnymi po wszystkich pomieszczeniach. Co istotne, cały czas mówi się o odzysku ciepła zimą, aczkolwiek należy wiedzieć, że wymiennik ciepła pracuje również latem. Zasada działania rekuperatora jest podobna, z tą różnicą, że latem odzyskiwany jest chłód z powietrza zewnętrznego.
Skoro wiesz, jak działa system wentylacji mechanicznej i kiedy dochodzi do odzysku ciepła, warto poznać jeszcze, z jakich modułów składa się cała instalacja, a co za tym idzie, co będzie potrzebne podczas montażu.
Bazę, centralę stanowi rekuperator. Składa się on z obudowy (sposób jej zaizolowania akustycznego wpływa na poziom hałasu), filtrów, które odpowiadają za oczyszczanie powietrza- filtry nawiewne są w stanie zatrzymać cząstki pyłu PM10 i PM2,5 (pył respirabilny, trafiający do płuc) w 100%, a cząstki pyłu PM1 nawet w 70%, a także z wentylatorów wywiewnych i nawiewnych. Jednak najważniejszym elementem urządzenia jest wymiennik ciepła , który umożliwia odzysk energii cieplnej z powietrza usuwanego. Wymienniki ciepła mogą być krzyżowe, krzyżowe przeciwprądowe lub obrotowe. Wymienniki krzyżowe charakteryzują się wysoką sprawnością odzysku ciepła, jednak nie odzyskują one wilgoci z pomieszczeń, co w efekcie prowadzi do przesuszania powietrza w domu, a to z kolei powoduje dyskomfort. Natomiast wymiennik obrotowy pozwala na odzyskanie ciepła oraz wilgoci, a jego dodatkowym atutem jest brak elektrycznej nagrzewnicy wstępnej i problemu zamarzania wymiennika przy ujemnych temperaturach powietrza zewnętrznego.
Systemem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła można sterować za pomocą panelu sterowania, który umożliwia płynną regulację obrotów wentylatorów. W ten sposób można zarządzać ilością powietrza wentylacyjnego w pomieszczeniach. Sterownik posiada także opcję ustawienia trybów z różną wydajnością urządzenia, np. tryb „poza domem” pozwala zmniejszyć ilość powietrza wentylacyjnego na czas nieobecności domowników, dodatkowo jest możliwość ustawienia tygodniowych harmonogramów pracy urządzenia co pozwala tak zaprogramować urządzenie, że jedyną czynnością o której musimy pamiętać to wymiana filtrów powietrza. Dodatkowo w przypadku wymienników obrotowych możliwa jest regulacja wilgotności w pomieszczeniach na podstawie wskazań czujników wilgotności i dostosowanie wilgotności do poziomu komfortowego.
I chociaż rekuperator z wymiennikiem ciepła stanowi główną część instalacji, konieczny jest również montaż systemu dystrybucji świeżego powietrza, który składa się m.in. z czerpni pobierającej świeże powietrze i wyrzutni odpowiadającej za odprowadzanie zużytego powietrza. System dystrybucji świeżego powietrza może być realizowany za pomocą kanałów elastycznych montowanych w warstwie izolacji posadzki lub w przestrzeni instalacyjnej sufitu podwieszanego. Jest to system rozdzielaczowy, czyli kanały elastyczne są podłączone do skrzynek rozprężnych oraz rozdzielaczy, które z kolei są podłączone kanałami sztywnymi do centrali wentylacyjnej.
Co istotne, chociaż najczęściej projekt wentylacji mechanicznej wykonuje się przed budową domu, a instalacje montuje się w obiekcie, który jest w stanie surowym to możliwy jest również montaż wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła w budynkach istniejących, zamieszkiwanych. Wtedy najczęściej konieczny jest gruntowny remont umożliwiający rozprowadzenie kanałów wentylacyjnych w całym domu lub wykonanie częściowej zabudowy z płyt kartonowo gipsowych i zastosowanie kratek ściennych.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to rozwiązanie, na które decyduje się coraz więcej osób. System wentylacji mechanicznej w domu pozwala na zwiększenie komfortu użytkowników dzięki stałemu napływowi świeżego powietrza. W przypadku zastosowania centrali z wymiennikiem obrotowym możliwe jest także utrzymanie wilgotności w pomieszczeniach na poziomie zapewniającym uczucie komfortu. Warto również wspomnieć o głównej korzyści wentylacji, czyli usuwaniu CO2 z pomieszczeń i utrzymywaniu go na poziomie zgodnym ze standardami higienicznymi. Taki system wentylacji to już standard w przypadku budynków energooszczędnych i obowiązek wynikający z zapisu w Rozporządzeniu Ministra Insfrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U 2002 nr 75 poz.690 z późn.zm).
A czy są jakieś wady systemu rekuperacji? Chcąc zamontować instalację wentylacji mechanicznej w domu należy liczyć się z wystąpieniem kosztów inwestycyjnych związanych z zakupem urządzenia i elementów instalacji, jednak w przypadku budowy nowego domu koszty instalacji nie powinny być znacznie wyższe niż budowa kominów wentylacyjnych do wentylacji grawitacyjnej. Dodatkowo w przypadku domów już istniejących możliwe jest uzyskanie dofinansowania na poczet modernizacji budynku. Instalacja wentylacji mechanicznej pozwoli ponadto zmniejszyć straty energii cieplnej w budynku (straty na potrzeby wentylacji w przypadku wentylacji grawitacyjnej wynoszą nawet 30-40%).
Reasumując, na montaż centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła warto się zdecydować, jeśli zależy ci na ekologicznych i ekonomicznych rozwiązaniach. Zgłoś się do nas, a my zajmiemy się pełną instalacją wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Zaprojektujemy system dopasowany do twoich potrzeb , zaproponujemy rozwiązania w kilku wariantach od urządzeń tańszych po urządzenia premium z najwyższej półki o bardzo wysokich sprawnościach odzysku ciepła.
Następny artykuł: Ile kosztuje rekuperacja?