bOEMbowe Poniedziałki w OEM Energy!
bOEMbowe Poniedziałki wracają! Spektakularne promocje, tylko w poniedziałki! [...]
Czy wiesz o tym, że prawidłowo zamontowana instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu zwiększa ich sprawność, a co za tym idzie, generuje wyższe oszczędności w skali roku? Aby to wyjaśnić, przedstawiamy, co wpływa na wydajność paneli słonecznych, a także omówimy dwa najpopularniejsze sposoby ich montażu – fotowoltaika na dachu skośnym lub płaskim.
Instalacja fotowoltaiczna może być montowana na gruncie lub na dachu. W Polsce, w przypadku gospodarstw indywidualnych, zdecydowanie większą popularnością cieszy się to drugie rozwiązanie. Aby jednak fotowoltaika przynosiła jak największe oszczędności, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników podczas projektowania całej instalacji.
Najważniejszym kryterium jest nasłonecznienie, przez co wydawać mogłoby się, że najrozsądniejszym rozwiązaniem jest montaż paneli na południowej stronie dachu. Jednakże przy obecnym systemie rozliczenia położonie w kierunku wschód zachód, nabiera na znaczeniu z racji lepszego rozkładu produkcji energii w ciągu dnia
A skoro mowa o nasłonecznieniu, to kolejną kwestią jest zacienienie. Należy zwrócić uwagę na to, aby na panele fotowoltaiczne na dachu nie kładł się cień pobliskich drzew, komina, anten, bądź też innych elementów znajdujących się w pobliżu.
Trzecim parametrem podczas montażu paneli słonecznych jest kąt nachylenia. Za optymalny uważa się kąt 30-35 stopni, aczkolwiek, w zależności od warunków i szerokości geograficznej, kąt nachylenia może wynosić od 10 do 45 stopni.
I tym sposobem przechodzimy do tego, że system montażu paneli fotowoltaicznych uzależniony jest od kształtu oraz pokrycia dachu. Jeśli chodzi o tę pierwszą kwestię, to najczęściej można mieć do czynienia z dwoma sytuacjami:
Omówimy różnice między nimi i ich wpływ na wydajność paneli słonecznych.
W Polsce zwykle kładzie się panele fotowoltaiczne na dachach skośnych, dopasowując ich kąt nachylenia do kąta dachu. Ze względów ekonomicznych unika się stosowania dodatkowych konstrukcji, zwiększających kąt nachylenia modułów. Czasami konieczne może być stosowanie optymizerów mocy, które zwiększą sprawność całej instalacji.
Sposób montażu paneli fotowoltaicznych na dachu skośnym będzie uzależniony od tego, czym jest pokryty. Może to być blacha trapezowa, blachodachówka, dachówka ceramiczna, czy gont bitumiczny. W przypadku pokrycia dachowego z blachy trapezowej stosujemy mostki trapezowe natomiast w innych przypadkach szynę aluminiową (profil) z hakiem lub śrubą dopasowaną do zastosowanego materiału na dachu.
Jak wspominaliśmy, bardzo ważne jest zaprojektowanie instalacji fotowoltaicznej pod odpowiednim kątem. Przez to niemożliwy jest bezpośredni montaż fotowoltaiki na dachu płaskim, konieczne jest zastosowanie dodatkowej konstrukcji, która pełni dwa zadania:
W zależności od warunków wykorzystuje się standardowy system montażu, podczas którego przewierca się przez dach budynku (istnieje ryzyko jego przeciekania, należy wykonać izolację) lub zestaw montażowy bez konieczności wiercenia (balastowany).
Ponadto najczęściej konstrukcję pod panele fotowoltaiczne na dachu płaskim wykonuje się z aluminium, co jest rozwiązaniem lekkim oraz trwałym (aluminium nie ulega korozji).
Ceny fotowoltaiki będą uzależnione od tego, w jakim miejscu są montowane moduły. Najdroższym rozwiązaniem jest instalacja na gruncie, ponieważ wiąże się to z wykonaniem dodatkowej konstrukcji. Na to należy decydować się głównie w sytuacji, gdy dach jest zacieniony, co zmniejszyłoby wydajność, spowolniłoby okres zwrotu inwestycji.
Najtańsza będzie fotowoltaika na dachu skośnym, zwłaszcza jeśli jest on pokryty blachą trapezową. Jeśli masz dachówkę, blachodachówkę, karpiówkę, trzeba dodatkowo zamontować profile aluminiowe, które zwiększają koszt montażu.
Natomiast montaż paneli fotowoltaicznych na płaskim dachu, tak jak w przypadku gruntu, wiąże się z koniecznością zainwestowania w konstrukcję, która umożliwi optymalne położenie paneli względem słońca. Choć i tak jest to tańsze, niż konstrukcja na gruncie, to często dwa razy droższe, niż na dachu skośnym.
Ponadto rekomenduje się, aby dwa razy w roku myć moduły fotowoltaiczne. To niewielki koszt, który przekłada się na zwiększenie użytków nawet o 5% w porównaniu do użytkowania zabrudzonych modułów.
Czyszczenie paneli fotowoltaicznych automatycznie przedłuża ich żywotność, a użycie odpowiednich, rekomendowanych środków myjących jak np. Solar Wash Protect dodatkowo zabezpiecza moduły, pozostawiając warstwę antyadhezyjną.
Ze względu na koszt całej instalacji wraz z montażem, najbardziej opłacalnym rozwiązaniem jest fotowoltaika na dachu skośnym wykonanym z blachy trapezowej, przy czym panele słoneczne powinny znajdować się od południowej strony. To niższy koszt fotowoltaiki, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej sprawności. Dzięki temu możesz spodziewać się, że okres zwrotu inwestycji skróci się, a panele słoneczne szybciej zaczną na siebie „zarabiać”.
A czy to oznacza, że inne rozwiązania są nieopłacalne? Oczywiście, że nie! Dzięki rozbudowanym systemom montażowym możliwe jest zaprojektowanie instalacji na dowolnym dachu, bez względu na jego kształt, czy rodzaj pokrycia. Jednak w zależności od indywidualnych warunków, konieczne będzie zastosowanie innych rozwiązań, zwiększających sprawność paneli fotowoltaicznych. Dlatego radzimy, aby zapisać się na szkolenie z fotowoltaiki i skorzystać z wiedzy i doświadczenia naszych specjalistów. Dowiesz się także, jak dobrać panele czy falownik do fotowoltaiki, który spełni oczekiwania Twoich klientów.