Wymiana filtrów powietrza w wentylacji mechanicznej (rekuperacji)
Czas pracy filtrów w rekuperacji zależy głownie od jakości powietrza otaczającego nasz obiekt. Jeśli znajduje się w spokojnej i czystej okolicy, to filtry będą pracować dłużej, jeśli jednak mieszkamy w okolicy, gdzie jakość powietrza nie jest na najlepszym poziomie to niestety czas pracy filtrów się skróci.
Informacja o zabrudzeniu filtrów w momencie kiedy producent zaleca ich wymianę wyświetlona zostaje na sterowniku rekuperatora, jednak nie zawsze wymiana taka jest stosowna. Producenci central wentylacyjnych uciekają się do różnych sposobów przypominających nam o konieczności wymiany filtra. Zazwyczaj jest to pewien okres czasu (np. co 90, 120, 180 dni). W tym momencie należy podejść do urządzenia i sprawdzić stan filtrów i jeśli są one mocno zabrudzone, to należy je wymienić. Jeśli jednak są w dobrym stanie, to można spróbować je wyczyścić np. odkurzaczem i zamontować ponownie wydłużając czas pracy takiego filtra.
Są producenci, którzy montują czujniki ciśnienia tzw. presostaty, które mierzą różnicę ciśnień przed i za filtrem oraz informują o zabrudzeniu oraz konieczności wymiany, jednak należy pamiętać, że użytkownik sam musi zwracać uwagę na stan filtrów, gdyż to one dbają o nasze zdrowie oraz ochraniają najdroższą część centrali wentylacyjnej czyli wymiennik ciepła, który gdy się zabrudzi, to jego sprawność mocno spadnie, a nasza rekuperacja zacznie być nieopłacalna.
Koszty wymiany filtrów są różne w zależności od producenta centrali, jednak istnieją sposoby, w których bardzo łatwo można wydłużyć czas pracy filtra o wysokiej skuteczności, a co za tym idzie sporo zaoszczędzić. Wystarczy zamontować filtr wstępny, którego zadaniem będzie wyłapanie „większych” zanieczyszczeń przez co czas pracy filtra wtórnego w centrali wydłuży się kilkukrotnie.
A co ze smogiem, zanieczyszczeniami i zapachami? Z wszystkim można sobie poradzić. Standardowe filtry stosowane w centralach wentylacyjnych to filtry dokładne klasy F7, a wg. normy PN-EN 779 oraz PN-EN 1822-1 takie filtry mają dokładność oczyszczania na poziomie 80 – 90%, więc wyłapują one pyłki roślin, lotny popiół, włoski, pył sedymentujący, bakterie, drobnoustroje na cząstkach PM10 i wiele innych.
Autor:
Mateusz Pach- projektant systemów wentylacji w OEM ENERGY
e-mail: mateusz.pach@oemenergy.pl
telefon: +48 882 438 884
Nastepny artykuł: COP – najważniejszy wskaźnik efektywności pomp ciepła.