Aktualności

| Aktualności

Uziemienie instalacji fotowoltaicznej

Pomimo bezpiecznego charakteru konstrukcji modułów fotowoltaicznych zalecane jest wykonywanie połączeń wyrównawczych, inaczej również zwanych uziemieniem. Uziemienie jest połączeniem jednej lub większej ilości części do ziemi , która posiada zerowe napięcie / potencjał. Zapewnia ono ochronę przed porażeniem i umożliwia poprawne działanie zabezpieczeń przeciwprzepięciowych.

Wykonanie poprawnego uziemienia jest gwarancją bezpiecznej pracy instalacji fotowoltaicznej. W przypadku potencjalnego rozszczelnienia się modułu fotowoltaicznego falownik powinien automatycznie wykryć błąd uziemienia modułu oraz rozłączyć obwód. Jednakże najlepszą dodatkową ochroną będzie wykonanie połączeń wyrównujących potencjały modułów fotowoltaicznych i konstrukcji montażowej. Oczywiście ich uziemienie będzie wspólne również dla ograniczników przepięć DC oraz falownika.

Uziemienie instalacji PV w praktyce – jak to zrobić?

Wdrożenie poprawnego uziemienia instalacji fotowoltaicznych może zostać wykonane na wiele sposobów. Moduły posiadają ramy anodowane, dlatego uziemienie samej konstrukcji montażowej niestety w większości przypadków nie wystarczy. Najbardziej popularny sposobem (lecz również najbardziej pracochłonnym) jest wykorzystanie punktów uziemiających na module fotowoltaicznym (w przypadku Kioto Solar są to otwory w narożnikach, w Winaico oraz Suntech otwory te znajdują się na powierzchni ramy i są oznaczone symbolem uziemienia) i połączeniem go z punktem uziemiającym.

Drugi sposób to wykorzystanie dedykowanych klem z pinami łamiącymi anodowanie modułów fotowoltaicznych. Uziemione ramy modułów oraz konstrukcja montażowy należy połączyć z główną szyną uziemiającą. Dobrą praktyką jest zastosowanie dodatkowego uziemienia dla instalacji fotowoltaicznej, które będzie również połączone z GSU (jest to nawet obowiązkowe w niektórych krajach). Niezmiernie ważne przy wykonaniu uziemień jest odpowiedni dobór materiałów, ponieważ część połączeń metali może skutkować korozja galwaniczną.

Uziemienie fotowoltaiki to oczywiście tylko jeden z elementów, o które należy zadbać przy montażu paneli – co widać chociażby po mnogości tematów, jakie poruszamy na blogu OEM Energy.

Autor: Dawid Moździerz – kierownik działu PV

Zapraszamy do kontaktu.

W przypadku zainteresowania się naszą ofertą lub dodatkowymi pytaniami o prawidłowe uziemienie paneli fotowoltaicznych prosimy o kontakt:

Mariusz Stawarz tel. 517 220 037 mariusz.stawarz@oemenergy.pl

Filip Szydłowski tel. 506 452 541 filip.szydlowski@oemenergy.pl

Czy instalacja fotowoltaiczna wymaga uziemienia?

Choć sprzęt PV jest bezpieczny, prawidłowe uziemienie paneli fotowoltaicznych jest istotne i trzeba je wykonać ze względu na całość całej instalacji solarnej, ale też z myślą o jej użytkownikach. Zachęcamy do tego wszystkich posiadaczy systemów fotowoltaicznych.

Więcej informacji związanych z tym, jak powinno być zamontowane prawidłowe uziemienie instalacji fotowoltaicznej możesz otrzymać od naszych konsultantów.